Lajme Maqedoni

Gruevski: Shumë shpejtë do të kompensohen familjet e Lagjes së trimave

Shkup, 27 maj- Në seancën e parë të Qeverisë menjëherë pas ngjarjeve në Kumanovë u soll vendim që t`i paguhet menjëherë qytetarëve të Lagjes së trimave prona e dëmtuar. Është vendosur që ndihma…
Data postimit: 27.05.2015 - 14:49
Është Lexuar 16 herë.

Zaev: Shqiptarët e rastit ‘monstra’ janë të pafajshëm

Kreu i Lidhjes Socialdemokrate opozitare të Maqedonisë Zoran Zaev, lidhur me vrasjen te Liqeni i Smilkovës, ka dalë me një pohim të drejtpërdrejtë, që për shumëkënd mund të jetë shokues, por edhe…
Data postimit: 27.05.2015 - 14:23
Është Lexuar 32 herë.

Vuçiq nuk pranoi pyetje nga gazetarët e Kosovës

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq nuk pranoi pyetje nga gazetarët e Kosovës që ishin të pranishëm në konferencën për media. Në momentin që përfunduan pyetjet e gazetarëve të Shqipërisë dhe…
Data postimit: 27.05.2015 - 14:21
Është Lexuar 38 herë.

Zaev:Shqiptarët u dënuan pafajshëm për rastin “Monstra”

Shkup, 27 maj- Në një intervistë për gazetën gjermane Di Cajt, lideri i LSDM-së, Zaev theksoi se e vërteta për Liqenin e Smilkovcës, mund që të nxis përplasje në Maqedoni. Nuk pret dorëheqje të…
Data postimit: 27.05.2015 - 13:35
Është Lexuar 43 herë.

Zaev: Nuk e besoj se Gruevski do të jap dorëheqje

Shkup, 27 maj-Në bisedën lideri i LSDM-së flet edhe për shanset që kryeministri Gruevski të japë dorëheqje nga funksioni. “Mendoj se situata nuk është e thjeshtë për të. Mendoj se shumë shpejtë…
Data postimit: 27.05.2015 - 13:32
Është Lexuar 31 herë.

Ish presidenti i Shqipërisë, Moisiu vizitoi Lagjen e trimave

Kumanovë, 27 maj- Ish presidenti i Republikës së Shqipërisë, Alfred Moisiu vizitoi sot Lagjen e trimave në Kumanovë, transmeton zhurnal.mk Ai dëgjoi rrëfimet e banorëve të kësaj Lagje, dhe…
Data postimit: 27.05.2015 - 13:31
Është Lexuar 27 herë.

Civil: Qeveria po punon në kundërshtim me ligjin

As pas 22 ditëve nuk ka sqarime se pse policia ia ka konfiskuar telefonat protestuesve të pesë majit e këndej, të cilëve iu është thënë se telefonat shkojnë në ekspertizë, reaguan nga Civil. Prej…
Data postimit: 27.05.2015 - 10:38
Është Lexuar 26 herë.

Carovska: Padrejtësia sociale na ka kapluar të gjithëve në Maqedoni

Mila Carovska nga LSDM mendon se padrejtësia sociale qysh me ardhjen në pushtet të Nikolla Gruevskit na ka kapluar të gjithëve në Maqedoni. “Kur e pavërteta u bë e vërtet, më ndodhi Gruevski mua…
Data postimit: 27.05.2015 - 10:37
Është Lexuar 27 herë.

Masa të forta sigurie , Vuçiç sot arrin në Tiranë në ora 11.00

Aleksandar Vuçiç do të zhvillojë sot një vizitë zyrtare në Shqipëri, e cila është e para pas 7 dekadash e një kryeministri serb. Zoti Vuçiç do të mbërrijë në aeroportin e Rinasit rreth orës 11:00.…
Data postimit: 27.05.2015 - 10:36
Është Lexuar 29 herë.

Sot në orën 18:00 do të kërkohet dorëheqja e Gruevskit

Sot në fillim prej ora 18:00, iniciativa qytetare “Qytetarët për Maqedoninë” do të mbajnë një protestë të qetë nga Kampi i lirisë deri te ministria e financave, transmeton zhurnal.mk “Edhe pas…
Data postimit: 27.05.2015 - 10:35
Është Lexuar 26 herë.

Tetova i merr tenderat e palmave që kushtojnë nga 500 euro

Kompania “Rosen Centar” nga f. Strimnicë- Zhelinë, përmes të cilës NP “Pyjet e Maqedonisë” bën furnizimin e palmave që kushtojnë 500 euro për fidan, ka pasur edhe disa furnizime tjera. Në faqen e…
Data postimit: 27.05.2015 - 10:34
Është Lexuar 27 herë.

Zaevi sot para Qeverisë shpërthen bombën e radhës

Kreu i LSDM-së Zoran Zaev “bombën” e radhës do ta publikojë para qeverisë. Kjo u paralajmërua dje pas takimit të liderëve, me çrast u tha se LSDM-ja do të vazhdojë me publikimin e video-incizimeve…
Data postimit: 27.05.2015 - 10:21
Është Lexuar 22 herë.

Seancë kuvendore kushtuar pyetjeve të deputetëve

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot do ta mbajë seancën e 52-të, në rend dite të së cilës janë parashtrimi i pyetjeve të deputetëve. Seanca për parashtrimin e pyetjeve të deputetëve zakonisht…
Data postimit: 27.05.2015 - 10:18
Është Lexuar 18 herë.

Moti sot me vranësira dhe reshje të shiut

Moti në Maqedoni do të jetë me vranësira të ndryshueshme, më i freskët dhe me reshje të kohëpaskohshme të shiut, veçanërisht në pjesët perëndimore dhe jugore. Do të fryjë erë mesatare deri në të…
Data postimit: 27.05.2015 - 10:17
Është Lexuar 19 herë.

Vuçiç sot në Tiranë, masa të forta sigurie

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të vizitojë sot Shqipërinë. Kjo është vizita e parë e kryeministrit serb në shtetin shqiptar. Ai fillimisht do të takohet me homologun e tij nga Tirana…
Data postimit: 27.05.2015 - 10:08
Është Lexuar 19 herë.

Nikola Gruevski të enjten në Tiranë

Kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski, ka konfirmuar se do të shkojë në Samitin e Kryeministrave që do të mbahet të enjten në Tiranë Në këtë samit do të marrë pjesë edhe kryeministri i Serbisë…
Data postimit: 27.05.2015 - 00:04
Është Lexuar 30 herë.

Gjermania i mbyllë kufijtë për Shengenin

Gjermania do të pezullojë marrëveshjen e lëvizjes së lirë e njohur ndryshe si Shengen. Sipas mediave gjermane, nga dita e sotme deri më 15 qershor kufijtë e Gjermanisë do të mbyllen për t’iu…
Data postimit: 26.05.2015 - 23:18
Është Lexuar 59 herë.

Unioni i Imamëve të Zvicrës afër 200 mijë franga për Lagjen e Trimave

nioni i Imamëve të Zvicrës i udhëhequr nga hoxhë Nehat Ismaili sot në Kumanovë ka bërë shpërndarjen e 177 mijë frangave zvicerane dhe 11 mijë eurove për nevojtarët nga Lagja e trimave” në Kumanovë,…
Data postimit: 26.05.2015 - 17:30
Është Lexuar 36 herë.

Video - Shkup, përfundon takimi i liderëve pa rezultat

Edhe takimi i sotëm i liderëve të katër partive në Maqedoni ka përfunduar pa asnjë rezultat. Përfaqësuesit e partive politike kanë informuar se në këtë takim nuk ka pasur asnjë vendim…
Data postimit: 26.05.2015 - 17:26
Është Lexuar 46 herë.

Shkupi më 1912 kishte 50.000 banorë, 40.000 ishin shqiptarë

Dokumente të ndryshme statistikore japin të dhëna interesante për strukturën e popullsisë së Shkupit. Sipas një dokumenti të Ministrisë së Punëve të Jashtme (MPJ) të Italisë, në vitin 1912…
Data postimit: 26.05.2015 - 17:23
Është Lexuar 29 herë.

Video - EKSKLUZIVE: Rrëfimi i Riza Jonuzit vetëm disa orë përpara vorrimit të Mirsad Ndrecajt dhe shokëve të tij!

EKSKLUZIVE: Rrëfimi i Riza Jonuzit vetëm disa orë përpara vorrimit të Mirsad Ndrecajt dhe shokëve të tij!
Data postimit: 26.05.2015 - 14:55
Është Lexuar 60 herë.

Filloi takimi i liderëve

Ka filluar takimi i liderëve në Klubin e deputetëve. Në takim janë të pranishëm katër liderët e partive më të mëdha politike në Maqedoni, Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi…
Data postimit: 26.05.2015 - 14:46
Është Lexuar 27 herë.

Fizikisht është sulmuar një maturant në Shkup

Disa persona mbrëmë rreth orës 22:30 në bulevardin “Aleksandar Makedonski” para hotelit “Kontinental” në Shkup fizikisht e kanë sulmuar maturantin A.U.(19) dhe M.A.(22). Ashtu siç kumtoi policia,…
Data postimit: 26.05.2015 - 14:45
Është Lexuar 36 herë.

Filloi takimi i liderëve

Ka filluar takimi i liderëve në Klubin e deputetëve. Në takim janë të pranishëm katër liderët e partive më të mëdha politike në Maqedoni, Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi…
Data postimit: 26.05.2015 - 14:42
Është Lexuar 9 herë.

Cili banor i Maqedonisë në bankën zvicerane ruan 54.6 milion dollar?

Cyrih, 26 maj- Qeveria zvicerane filloi që t`i publikoj emrat e nënshtetasve gjerman dhe të huaj për të cilët ekziston dyshime se i kanë ikur pagesës së tatimeve përmes llogarive të hapura në bankat…
Data postimit: 26.05.2015 - 10:47
Është Lexuar 70 herë.

Seiten

Fotoja e javes

Adressa

logo Radio Jehona
Hristijan Todorovski - Karposh nr 038
1300 Kumanovë
Tel +3890 31 472 853
103.5 FM
www.radiojehona.com.mk