Statistika Webfaqes

Lajme Maqedoni

Konferenca shkencore për menaxhment të krizave

Qendra për menaxhim me kriza në bashkëpunim me Ambasadën amerikane dhe Universitetin “Xhons Hopkins” nga SHBA-ja, sot në Shkup organizon konferencë shkencore ndërkombëtare me temë “Menaxhmenti i…
Data postimit: 18.11.2015 - 09:18
Është Lexuar 71 herë.

Vazhdon debati lidhur me projektbuxhetin për vitin 2016.

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot vazhdon debati lidhur me projektbuxhetin për vitin 2016. Për vitin a ardhshëm, shpenzimet e përgjithshme janë projektuar të jenë 4.7 për qind më të larta…
Data postimit: 18.11.2015 - 09:17
Është Lexuar 62 herë.

Marrëveshje për stimulimin dhe mbrojtjen e investimeve

Autoritetet e Maqedonisë dhe Kosovës po punojnë për të forcuar mes tyre bashkëpunimin në sferën e ekonomisë. Komisioni Parlamentar për Politikë të Jashtme në Shkup i ka dhënë dritë jeshile…
Data postimit: 18.11.2015 - 09:16
Është Lexuar 73 herë.

Të dielën reshje të borës nëpër viset malore !

Moti në Maqedoni do të jetë me diell me vranësira të vogla deri në mesatare, ndërsa do të fryjë edhe erë e dobët nga drejtimi perëndimor dhe veriperëndimor. Temperatura e mëngjesit do të lëvizë…
Data postimit: 18.11.2015 - 09:13
Është Lexuar 67 herë.

Mediat e Gruevskit thonë se Spasovski u jep më shumë fuqi kriminelëve lokal

Mediat proqeveritare të dirigjuara nga kryeministri, Nikolla Gruevski krijojn opinion të rrejshëm se në Maqedoni situata është para eskalimit të një luftë të re ndëretnike mes maqedonasve dhe…
Data postimit: 14.11.2015 - 09:38
Është Lexuar 91 herë.

Sulltanët vijnë në Shkup

Në hamamin Cifte në Shkup, të hënën më 16 nëntor me fillim nga ora 19:30 do të bëhet hapja solemne e Ismail Axhar, të quajtur ‘’Sulltanët në Shkup’’ shkruan ZHURNAL. Piktori turk aty është…
Data postimit: 14.11.2015 - 09:37
Është Lexuar 77 herë.

Pronarët e firmave do të dënohen me burg nëse ju kërkojnë punëtorëve kthimin e parave

Sipas ndryshimeve të fundit të ligjit penal në disa pjesë, punëdhënësi që do të kërkojë nga punëtori të kthejë një pjesë të pagesës ose të pagesave shtesë do të mund të dënohet edhe me burg nga tre…
Data postimit: 14.11.2015 - 09:36
Është Lexuar 66 herë.

Gruevski për të shpëtuar propagandon: Zaev dhe Ahmeti do të fillojn luftë para zgjedhjeve!

Mediat serbe dhe ato proqeveritare maqedonase të VMRO-DPMNE-së propagandojnë se në Maqedoni do të shkaktohet një luftë e re para zgjedhjeve të parakohshme që do të mbahen në prill të vitit 2016-të…
Data postimit: 14.11.2015 - 09:35
Është Lexuar 2,574 herë.

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell

Moti në Maqedoni do të jetë me diell, me vranësira të vogla dhe kryesisht i qetë. Në orët e mëngjesit në disa lugina do të ketë kushte për paraqitje të mjegullës së dobët. Gjatë ditës do të ketë edhe…
Data postimit: 14.11.2015 - 09:33
Është Lexuar 46 herë.

OJQ-të maqedonase: Jemi kundër që të mos ndërtohen xhami njëjtë si ndërtohen kisha

Platforma kundër gjuhës së urrejtjes reagoi ndaj iniciativës së djeshme për organizimin e protestave kundër ndërtimit të xhamisë në Kriva Pallankë dhe i ftoi institucionet që të ndërmarrin masa…
Data postimit: 06.11.2015 - 13:36
Është Lexuar 76 herë.

Fillon zbatimi i afateve zgjedhore, cfarë na pret deri në prill?

Liderët e katër partive kryesore dhe nënshkruese të marveshjes së Përzhinos në orët e hershme të mëngjesit janë pajtuar për ligjin e qeverisë dhe bombave. Me këtë filloi dhe zbatimi i afateve për…
Data postimit: 06.11.2015 - 13:34
Është Lexuar 51 herë.

Kocijançiç: Raporti i progresit do të publikohet së shpejti

Komisioni Evropian sot i ftoi partitë politike në Maqedoni që të ndërmarrin hapat e domosdoshëm për implementimin e tërësishëm të Marrëveshjes së Përzhinos, transmeton zhurnal.mk “E kemi të…
Data postimit: 06.11.2015 - 13:33
Është Lexuar 56 herë.

Ministri i ri i brendëshëm, Spasovski: ‘’Maqedonia porosit, mirëupafshim Nikolla’’

Pas dakordimit të mbrëmshëm në orët e vona pas mesnate për kabinetin e ri qeveritarë dhe realizimin e plotë të marveshjes mes katër partive kryesore parlamentare, si ministër i ri i punëve të…
Data postimit: 06.11.2015 - 13:31
Është Lexuar 631 herë.

Milanovic, ‘’Nuk do ketë konflikt të armatosur në Ballkan’’

Kryeministri kroat Zoran Milanovic ka deklaruar sot se në Ballkan nuk do të ketë asnjë konflikt të armatosur në rast se Gjermania do të mbyll kufijtë për refugjatët duke shtuar se Kroacia mund t’i…
Data postimit: 04.11.2015 - 13:08
Është Lexuar 68 herë.

Prokuroria publike ngriti aktakuza për 29 persona për ngjarjet në Lagjen e trimave

Prokuroria themelore publike për hetim dhe ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit ngriti aktakuza për të dyshuarit për ngjarjet nga nëntë dhe dhjetë maji në Lagjen e trimave në Kumanovë,…
Data postimit: 04.11.2015 - 13:06
Është Lexuar 508 herë.

Han: Pa media të lira nuk mund të jesh pjesë e BE-së

Liria e medieve është me rëndësi për zgjerimin e Bashkimin Evropian, deklaroi sot euro komisari për zgjerim dhe politika fqinjësore Johanes Han, duke shtuar se ende duhet punuar në lirinë dhe…
Data postimit: 04.11.2015 - 13:05
Është Lexuar 62 herë.

Ivanov – Matarela: ‘’Pa Ballkanin BE-ja nuk mund të jetë e plotë’’

Italia është një aleate dhe përkrahëse jo vetëm e Maqedonisë por e gjithë rajonit dhe për këtë pa Ballkanin, BE-ja nuk mund të jetë e plotë, ka deklaruar kështu kryetari i Maqedonisë Gjorgje Ivanov…
Data postimit: 04.11.2015 - 13:04
Është Lexuar 69 herë.

Mes emigrantëve në Maqedoni ka 9.883 fëmijë pa prindër

Në 24 orët e kaluara në Maqedoni janë dhënë gjithësejt 3.965 kërkesa për azil për shtetasit e huaj. Nga ato 1.878 janë meshkuj, 754 femra dhe 1.238 fëmijë të cilët shoqërohen nga bartësit e…
Data postimit: 04.11.2015 - 13:03
Është Lexuar 48 herë.

Kotevski: Nëse duam të mbahen zgjedhjet e parakohshme do të arrihet marrëveshje

Bisedimet janë duke rrjedhur, kur do të ketë marrëveshje do ju informojnë, theksoi zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së Ivo Kotevski në lidhje me takimet e djeshme në Klubin e deputetëve, ku përfaqësuesit…
Data postimit: 03.11.2015 - 12:29
Është Lexuar 56 herë.

Grat nga Shuto Orizari: Stop pagesës së paligjshme ndaj gjinekologëve

Ministri i shëndetësisë Nikolla Todorov para pak kohësh i pranoi gratë nga iniciativa e Shuto Orizari që para ministrisë mbajtën një protestë me kërkesën e gjetjes së zgjidhjes për problemet e tyre,…
Data postimit: 03.11.2015 - 12:28
Është Lexuar 59 herë.

Marrveshje do ketë deri më 5 nëntor, Janeva do të merr edhe 7 prokurorë!?

Deri të premten do ketë marveshje mes partive për cështjet kyce për të cilat deri më tani është biseduar edhe atë për ingerencat e ministrit të brendëshëm, njoftojnë burime brenda opozitës brenda në…
Data postimit: 03.11.2015 - 12:27
Është Lexuar 55 herë.

Për 140 ditë nëpër Maqedoni kaluan 203 mijë emigrant, nëpër Kroaci për 47 ditë 307 mijë!

Dallimi i madh në numrin e emigrantëve të cilët kaluam përmes vendeve ballkanike në këtë periudhe edhe pse ka qenë i vetmi koridor nëpër të cilin kalojnë ato sipas informative zyrtare nga vendet…
Data postimit: 03.11.2015 - 12:26
Është Lexuar 1,713 herë.

Duaja para gjumit e shqiptarëve në Maqedoni: Inshallah nuk vjen policia në mëngjes të na arrestojë

Nga Aurel Rakipllari - Nuk është hera e parë dhe nuk do të jetë as e fundit që, forcat policore speciale të Maqedonisë bastisin banesat dhe lagjet e banuara nga shqiptarët. Pretekskti tani është i…
Data postimit: 29.10.2015 - 12:17
Është Lexuar 170 herë.

IGFM: Qeveritarët e VMRO-së po kryejnë bastisje për të tërhequr vëmendjen larg skandaleve seksuale

Ftojmë diplomatët e huaj, përfaqësuesit e OSBE që të jenë më shpesh të pranishëm në Kumanovë dhe rrethinat e saja sepse në këto anë popullsia shqiptare është e frikësuar. Kudo nëpër kafenetë dëgjohen…
Data postimit: 29.10.2015 - 12:06
Është Lexuar 704 herë.

Gashi: BDI-ja e ka të pamundur të bëjë hap kundër Gruevskit dhe rusizimit të Maqedonisë

Nëse Gruevski po kthehet nga Lindja, ne shqiptarët duhet të dëshmojmë se jemi për Perëndimin dhe këtë qëndrim ta mbrojmë me çdo çmim, qoftë edhe duke i bojkotuar institucionet. Kështu ka bërë të…
Data postimit: 29.10.2015 - 12:05
Është Lexuar 95 herë.

Seiten

Fotoja e javes

Adressa

logo Radio Jehona
Hristijan Todorovski - Karposh nr 038
1300 Kumanovë
Tel +3890 31 472 853
103.5 FM
www.radiojehona.com.mk